fundacjapozytyw

Kiedy iść po pomoc?

Wielu z nas zapewne zadaje sobie teraz to pytanie.

Najprostszą odpowiedzią będzie: kiedy czujesz taką potrzebę. Nie ważne do jakiego specjalisty się wybierzesz, musisz chcieć otrzymać pomoc. Nie powinieneś czuć się zmuszany przez partnera czy rodzinę, sam powinieneś o tym zadecydować. Są jednak rzeczy, które mogą cię zaalarmować o tym, że warto pójść do specjalisty.

Są nimi m.in.:

– myśli samobójcze

– okaleczanie się

– nieumiejętność odczuwania szczęścia

– nagłe/częste zmiany nastroju

– ataki paniki

– uzależnienia (w tym współuzależnienie)

– zmęczenie psychiczne

– ataki paniki

– niemożność zrelaksowania się

– wzmożona podatność na stres

– wypalenie zawodowe

– problemy rodzinne/w pracy/związku

– utracenie zainteresowania w rzeczach, które wcześniej sprawiały radość

– utrzymujące się obniżenie nastroju

– izolowanie się od bliskich

– wzmożenie/utrata apetytu

– duży wzrost/spadek wagi w krótkim odstępie czasu

Jeśli masz jeden lub więcej z tych objawów powinieneś rozważyć złożenie wizyty specjaliście.

Co zrobić by poczuć się lepiej?

Kilka kroków ku lepszemu nastrojowi i zwiększonej produktywności.

1. Nie izoluj się od swoich najbliższych – rzecz zarówno oczywista, jak i ta, którą najczęściej bagatelizujemy. Już sama obecność drugiego człowieka może sprawić, że poczujesz się lepiej i choć na chwile sprawi, że zapomnisz o swoich zmartwieniach. Możesz również podzielić się swoimi problemami z rozmówcą, może zmaga się z czymś podobnym.

2. Zadbaj o siebie. Weź prysznic, umyj włosy, nałóż krem do twarzy. To kilka prostych kroków, by dobrze rozpocząć dzień. Dbanie o higienę osobistą to również dobry wstęp do innych zadań, jakie masz wykonać w ciągu dnia. Dzięki temu będziesz czuć się pewniej w swoim ciele.

3. Pij dużo wody. Odwodnienie prowadzić może do obniżenia nastroju, rozdrażnienia, bóli głowy, gorszej koncentracji i szybszego męczenia się. By uniknąć tych nieprzyjemnych skutków picia niewystarczającej ilości wody dziennie wypijaj minimum 1,5 litra płynów a jakość twojego życia zdecydowanie się polepszy.

4. Pościel łóżko od razu po przebudzeniu – jest to jeden z najcięższych kroków do wykonania o poranku, jednak naprawdę warty wprowadzenia w życie. Pościelenie łóżka nie tylko sprawi, że trudniej będzie ci do niego wrócić w ciągu dnia, ale również osiągniesz swoje pierwsze małe zwycięstwo jeszcze zanim wyjdziesz z sypialni.

5. Codziennie przebieraj się z piżam. Pozwoli ci to zmotywować się do działania. Piżamy kojarzą nam się z odpoczynkiem i relaksem co może obniżyć twoją produktywność. Przebieranie się w ubrania codzienne sprawi, że łatwiej będzie ci się skupić na obowiązkach.

Tych kilka działań pomoże ci przestawić się na tryb działania, zrobić więcej rzeczy w ciągu dnia i poczuć się lepiej z samym sobą.

Tytuł zadania: Godność i Wolność

Zadanie publiczne dofinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego.

Zrealizowano w ramach Wojewódzkiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii Województwa Mazowieckiego

O autorze

Fundacja Pozytyw

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *