Kryzys psychiczny – co to jest i skąd się bierze?

Trwa jeszcze lato, zazwyczaj o tej porze czujemy się całkiem dobrze i tak też funkcjonujemy. Ma na to wpływ wiele różnych czynników, takich jak: możliwość odpoczynku, długi dzień i duża ilość światła słonecznego. Jednak, tuż za rogiem czeka na nas jesienna słota i co raz krótsze zimowe dni. I w tym miejscu należy zwrócić uwagę na bardzo ważną sprawę, która przydarza nam się statystycznie częściej jesienią czy zimą, a mianowicie – kryzys psychiczny (emocjonalny).

Według Wikipedii, kryzys psychiczny, zwany również emocjonalnym to ostre, przejściowe doświadczenie zakłócenia równowagi psychicznej, spowodowane zagrożeniami powiązanymi z sensem życia, systemem wartości, koncepcji własnej osoby, skutkiem konfrontacji z zaskakującą sytuacją bądź wydarzeniem krytycznym.

Inaczej mówiąc, kryzys emocjonalny to stan nierównowagi psychicznej, mający znaczenie przełomowe, punkt zwrotny życia, wymagający natychmiastowych rozwiązań. W kryzysie rozstrzygają się ważne dla człowieka sprawy – jego stan zdrowia, relacje, w jakich jest, kierunek i sens dalszego życia.

Kryzys emocjonalny stanowi normalną reakcję na wydarzenia krytyczne, zazwyczaj niespotykane, często nieprzewidywalne. Takim wydarzeniem może być:

  • nagłe traumatyczne zdarzenie w rodzinie, szkole, pracy,
  • konflikty rodzinne,
  • utrata kogoś bliskiego,
  • nękanie przez osoby z otoczenia,
  • bycie osądzanym, krytykowanym, wyśmiewanym lub poniżanym,
  • choroba fizyczna.
Kryzysy emocjonalne pojawiają się nagle lub rozwijają się stopniowo. Powstałe na skutek wydarzeń kryzysowych napięcie narasta, aż do wyczerpania dotychczasowych możliwości zaradczych. Człowiek będący w kryzysie ma poczucie, że już:
·       „doszedł do ściany”,
·       „nie zrobi ani jednego kroku dalej”
·       „nie da rady żyć”.

Takie doświadczenie przekracza możliwości osoby do samodzielnego poradzenia sobie z zaistniałą sytuacją. Stąd też, niezbędne jest wsparcie osób z najbliższego otoczenia oraz specjalistów.

Fundacja „Pozytyw” proponuje bezpłatną pomoc osobom pozostającym w kryzysie psychicznym oraz członkom ich rodzin z regionu powiatów siedleckiego, sokołowskiego i łosickiego. W ramach zadania publicznego „Dość stygmatyzacji” istnieje możliwość skorzystania z pomocy specjalistów w punktach konsultacyjnych:

1. Siedlce, ul. Chopina 10

2. Łosice, ul. 11 Listopada 1

Telefon: 693 570 205

Serdecznie zapraszamy

Oprac.: Beata Jerzman, wrzesień 2022

Zadanie publiczne : ”Dość Stygmatyzacji – 2022 „ dofinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego

fundacjapozytyw

O autorze

Fundacja Pozytyw

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *