FUNDACJA_POZYTYW_SERCE

Pomóżmy naszym dzieciom zrozumieć siebie rozpoznając emocje!

W ramach projektu  Godne życie 2021r. zachęcamy szkoły i świetlice do skorzystania z bezpłatnych warsztatów pt. Stop dla przemocy i uzależnień od alkoholu .

Przeprowadzamy spotkania o tematyce dotyczącej przeciwdziałania przemocy i uzależnieniom, radzenia sobie w sytuacjach doznawania tych zjawisk i podnoszenia umiejętności psychospołecznych dostosowanych do wieku dzieci i młodzieży.

Proponowane przez nas zagadnienia to przede wszystkim podnoszenie umiejętności rozpoznawania i nazywania przeżywanych  uczuć i odczuwanych potrzeb. Nie ma dobrych, ani złych emocji – złe lub dobre są jedynie sposoby reagowania na nie . Nie mamy wpływu ani kontroli nad tym, czy emocje się pojawią. Możemy tylko decydować o tym  w jaki sposób zareagujemy, gdy emocja się pojawi i tego warto uczyć się.

Dzieci mają prawo nie rozumieć i nie umieć nazwać przeżywanych emocji. Tego powinniśmy ich nauczyć, my dorośli. Świat emocji dzieci potrafi być spontaniczny, ekspresyjny, nie ma nad nimi refleksji  analizy, czy tak wypada czy nie.

Dzieci okazują swoje emocje na różne sposoby. Im silniej je demonstrują, tym bardziej potrzebują naszej pomocy. Np. złość dziecka okazywana w postaci płaczu, krzyku, agresji lub apatii – to informacja dla rodziców, wychowawców: „Pomóż mi, nie umiem poradzić sobie z tą sytuacją, z emocjami. To jest dla mnie za trudne. Nie potrafię sam uporać się z tym, co teraz czuję”.

Reakcja dziecka na przeżywane emocje może polegać na ich tłumieniu, ignorowaniu a to potęguje  „przeżywanie” wewnętrzne, pojawia się jeszcze większy stres, lęk, czasem tiki nerwowe, nocne moczenie się, jąkanie, itp. . Tłumiona reakcja powoduje, że emocja powraca ze zdwojoną siłą – wówczas ujarzmić ją jeszcze trudniej.

Pomagamy dzieciom rozpoznawać i nazywać uczucia,  aby podnosić ich jakość życia.

Kontakt telefoniczny w celu umówienia warsztatów 693 570 205.

Tytuł zadania publicznego: pt. „Godne życie – 2021r.”

Zadanie dofinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego

O autorze

Fundacja Pozytyw

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *