Ustawienia

Z wiekiem stajemy się coraz mniej sprawni fizycznie, posłuszeństwa odmawiają nam dłonie czy wzrok. Osoby starsze mają często problemy natury reumatologicznej, cierpią na zapalenia stawów.

Zazwyczaj skutkuje to rezygnacją z rękodzielniczych pasji, takich jak robienie na drutach, szycie, malowanie czy haft. Dlatego rodzaj warsztatów powinien być dopasowany do możliwości seniora, a wtedy może stać się rehabilitacją, a także przyjemną formą spędzania czasu wolnego.

Połączenie rehabilitacji i zabawy to również satysfakcja z własnoręcznego stworzenia prezentów dla bliskich, jest nieoceniona.

Fundacja Pozytyw wspiera seniorów poprzez stwarzanie możliwości spędzania czasu na aktywnościach artystycznych.

Zapraszamy osoby starsze na warsztaty artystyczne. W tym roku są realizowane między innymi zajęcia z tworzenia ozdób typu wazoniki, świeczniki techniką Millefiori oraz dekoracji i breloczków techniką Makramy.

Na czym polega technika Millefiori?

Millefiori z języka włoskiego oznacza „tysiąc kwiatów”( mille – tysiąc, fiori– kwiaty). To technika wytwarzania szkła mozaikowego o wzorze kwiatowym znana jest od czasów starożytnych. W czasach współczesnych inspirujemy się tą techniką i przekładamy zasadę w prace rękodzielnicze z użyciem modeliny lub plasteliny. Z modeliny lub szkła możemy np. spotkać różne rodzaje biżuterii. 

Z Seniorami wykorzystujemy Millefiori do wykonania kolorowych wzorów z plasteliny. Ujawniają się one po złączeniu ze sobą wielu kolorów plasteliny w postaci wałeczków i "placuszków" - złączone ze sobą w jeden wałek, a po przecięciu ukazują wielobarwne konfiguracje. Plasterki tak przygotowanej plasteliny posłużą do ozdobienia szklanek. W celu użytkowania przedmiotów w długim okresie czasu zalakierujemy powstałe ozdobne naczynka - lakierem bezbarwnym akrylowym. Naczynka mogą posłużyć jako świeczniki, małe doniczki lub dekoracyjne wazoniki.

Technika z użyciem plasteliny poprzez rwanie, ugniatanie i wałkowanie pobudza motorykę palców i dłoni, jak również wyobraźnię.

Inną techniką wykorzystywaną podczas warsztatów z osobami starszymi jest Makrama. Słowo makrama (macrame) oznacza w języku arabskim dekorację wiązaną. Makrama jest znaną już od czasów starożytnych sztuką plecenia sznurków, bez użycia drutów czy szydełek. Jedynym narzędziem są sprawne dłonie człowieka.

Seniorzy poznają dwa podstawowe sploty makramowe, a następnie wykonają w jednym z nich breloczek lub ozdobne listki - które będą mogły stać się dekoracją ścienną, okienną, altankową każdego domu.

Tytuł zadania publicznego: „Happy Senior 2023” „Zadanie publiczne dofinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego”

Logo Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej Logo Mazowsze dla organizacji pozarządowych Logo 25 lat Samorządu Województwa Mazowieckiego