Ustawienia

Metoda porozumienia bez przemocy wg M. Rosenberga, tzw. porozumienie współczujące, język serca, inaczej empatyczna komunikacja, wdrażana przez Fundację POZYTYW

Autor tej metody twierdzi, że ludzie z natury są skłonni do porozumiewania się „bez przemocy”, czasem jednak bywamy tak poddani presji czasu i kulturze rywalizacji i dominacji, że zapominamy o naszej ludzkiej współczującej i zdolnej do wzajemnej współpracy naturze.

Znaczna część osób, które zachowują się agresywnie, ci którzy stosują przemoc, mają trudności w nazywaniu, wyrażaniu uczuć i potrzeb swoich oraz innych osób. Wobec tych osób bardzo często była też stosowana przemoc, brakuje im umiejętności radzenia sobie z emocjami i wyrażania ich w bezpieczny sposób.

Duża część społeczeństwa ma takie trudności. Łatwiej przychodzi ocenianie i żądanie, karanie, grożenie niż posługiwanie się językiem faktów, wyrażanie uczuć i potrzeb oraz proszenie.

Ocenianie i żądanie, karanie, grożenie wydaje się skuteczniejszą metodą i wymagającą mniej czasu na osiągnięcie pożądanego stanu.

Powiedzenie „jesteś taki i taki, masz to zrobić, bo jak nie to, to i to będzie” wydaje się bardziej na skróty , niż wsłuchiwanie się w swoje i drugiej osoby uczucia i potrzeby, skupianie się tylko na faktach, a nie na wypominaniu i ocenianiu, poproszenie o zmianę konkretnego zachowania.

W tej metodzie chodzi o empatyczną komunikację, o wsłuchanie się w siebie i innych.

Fundacja POZYTYW od czterech lat wspiera rodziny doświadczające przemocy.

Oprócz warsztatów z uczniami, którymi coraz częściej zainteresowane są szkoły i samorządy, zapraszani jesteśmy do przedszkoli, gdzie poprzez zabawę uczymy dzieci wyrażać emocje.

Pracujemy też z rodzicami zapoznając ich z tą metodą empatycznej komunikacji.

Prowadzimy też szkolenia i konferencje dla przedstawicieli służb i instytucji, które zajmują się pomaganiem innym, w tym przeciwdziałaniem przemocy w rodzinie. Prowadzimy warsztaty i spotkania indywidualne dla osób, które stosują przemoc, realizujemy programy korekcyjno-edukacyjne.

Aby skutecznie zatrzymać przemoc w rodzinie ważne jest, oprócz skutecznej interwencji, wsparcie osoby doznającej przemocy, aby osobie mającej duże trudności w opanowywaniu złości pomóc nabyć umiejętności radzenia sobie z różnymi emocjami, zwłaszcza ze złością.

Osoby, które poczuły dobre samopoczucie bycia w kontakcie ze swoimi uczuciami i potrzebami, mają ochotę na rozpoznawanie i nazywania swoich uczuć i potrzeb, mają świadomość tego co z nimi dzieje się. Taka świadomość tego co we mnie, ze mną dzieje się i umiejętność opowiedzenia o tym innej osobie wyjaśnia często nasze zachowanie i ułatwia porozumienie. Schodzi z nas napięcie. W sytuacji sprzeczki, ktoś kto obserwuje z boku sytuację, bardzo często widzi, że ludzie uciekają w ocenianie, wypominanie, nie mówią wprost o co im chodzi. Wzajemnie nakręcają się i podnoszą ton głosu, co nie ułatwia porozumienia. Nazwanie tego co czuję, bez obwiniania innych i określenie czego konkretnie potrzebuję daje większą szansę na zrozumienie, przez drugą stronę. W tej metodzie bardzo ważne jest, żeby oprócz podnoszenia umiejętności wyrażania własnych uczuć i potrzeb, podnieść umiejętność wsłuchiwania się w drugiego człowieka i odgadywania również jego uczuć i potrzeb, dopytywania drugiej osoby co czuje w danej chwili i czego potrzebuje. Dlatego nazywamy taki rodzaj porozumienia empatyczną komunikacją.

Tytuł zadania publicznego: „Moje Terytorium. Moje Prawa -2023” „Zadanie publiczne dofinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego. Zrealizowano w ramach Wojewódzkiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii Województwa Mazowieckiego”

  Logo 25 lat Samorządu Województwa Mazowieckiego Logo Porozumienie dla trzeźwości