Ustawienia

Przeglądając statystyki dotyczące przypadków przemocy domowej, na pierwszy plan wysuwa się fakt, iż najczęściej przemocy doznają kobiety ze strony mężczyzn. To one najczęściej zgłaszają się o pomoc i próbują szukać rozwiązania problemu. Jednakże, przemocy domowej dość często doświadczają także mężczyźni, z tym wyjątkiem, że rzadziej wychodzi ona na światło dzienne.

Kobiety, potrafią równie boleśnie, stosować przemoc wobec swoich mężów czy partnerów. Najczęściej jest to przemoc psychiczna i emocjonalna, ekonomiczna, seksualna, a także fizyczna.

„Robert od wielu lat słyszy od swojej żony, że jest nieudacznikiem, często w obecności dzieci albo znajomych. Nie może wyrazić swojego zdania, gdyż od razu słyszy, że na niczym się nie zna.”

Kobieta stosuje różne manipulacje. Potrafi być bardzo wulgarna i agresywna słownie, a potem wchodzi w rolę ofiary i szantażuje samobójstwem. Niekiedy, w takich sytuacjach przywołuje dzieci, aby były świadkami, jak tata znęca się nad ich mamą.

„Marcin jest nauczycielem. Wprawdzie, jego zarobki są skromne w porównaniu do żony, ale dzięki temu, że krócej pracuje, ma możliwość zajmowania się dziećmi, szczególnie w wakacje, ferie zimowe i świąteczne. Niestety, żona zauważa tylko wpływy na konto. Rodzinnymi finansami zarządza samodzielnie, tymi codziennymi, jak też dużymi wydatkami czy inwestycjami. Jest biegła w cyfryzacji, więc konta obsługuje elektronicznie. Bez wiedzy męża zmienia hasła. Marcin posługuje się tylko kartą z limitem nałożonym przez żonę. Wszystkie jego płatności żona śledzi w internecie, a potem rozlicza i komentuje. Gdy Marcin próbuje się sprzeciwić, żona grozi wyrzuceniem go z domu i alimentami na dzieci.”

„Justyna uwielbia upokarzać swojego partnera w sferze seksualnej. Najpierw domaga się aktywności seksualnych, których parter nie akceptuje. Później, wyśmiewa się z niego w czasie intymnych chwil. Jeszcze innym razem, Justyna wulgarnie i drwiąco komentuje wygląd partnera i jego kondycję seksualną.”

„Krzysiek, wysoki i zbudowany mężczyzna, dość często ma liczne zadrapania na twarzy i rękach. Dla kolegów z pracy i rodziców zawsze ma takie samo wytłumaczenie - kot go podrapał. Ale niestety, sprawcą zadrapań zawsze jest żona. Elżbieta jest bardzo nerwową i porywczą kobietą. Jest drobniutkiej postury, ale jak wpadnie w szał, to rzuca w Krzysztofa czym popadnie, okłada pięściami, szarpie za włosy i drapie długimi paznokciami. Mężczyzna próbował ją powstrzymywać czy odepchnąć, ale wówczas kobieta krzyczy, że to on ją bije.”

Zgłaszanie przemocy domowej przez mężczyzn może napotykać różne bariery. Zazwyczaj jest to stereotypowe myślenie, że mężczyzna musi być silny, a jeśli nie jest, to traci na tzw. męskości. Mężczyźni wstydzą się przyznać do doznawania przemocy. Obawiają się wyśmiania, niepoważnego traktowania czy bagatelizowania ich problemu.

Jednakże, najważniejszym jest zrozumienie, że przemoc domowa może mieć różne oblicza, że doznają jej, zarówno kobiety jak i mężczyźni. Edukacja, zwiększanie świadomości społecznej i dostarczanie bezpiecznych miejsc wsparcia są kluczowe dla przełamywania tych barier i zachęcania mężczyzn do zgłaszania przypadków przemocy domowej.

Gdzie szukać pomocy?

  • w gminnych lub miejskich ośrodkach pomocy społecznej,
  • w ośrodkach interwencji kryzysowej,
  • w organizacjach pozarządowych, tj.  Fundacja Pozytyw, Fundacja Masculinum, Stowarzyszenie Niebieska Linia.

Tytuł zadania publicznego: „Moje Terytorium. Moje Prawa -2023”

Zadanie publiczne dofinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego. Zrealizowano w ramach Wojewódzkiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii Województwa Mazowieckiego”

Logo Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej  Logo Mazowsze dla organizacji pozarządowych Logo 25 lat Samorządu Województwa Mazowieckiego Logo Porozumienie dla trzeźwości