Ustawienia

Przemoc w rodzinie charakteryzuje się pewnym zjawiskiem, które przybiera formę powtarzającego się cyklu, nazywanego często błędnym kołem przemocy. Naukowcy wyróżnili 3 fazy przemocy: narastającego napięcia, ostrej przemocy i miesiąca miodowego.

    1. Faza narastania napięcia

      Tę pierwszą fazę cyklu przemocy charakteryzuje pojawianie się co raz więcej sytuacji konfliktowych oraz wyczuwalny wzrost napięcia w związku i w domu. Sprawca staje się drażliwy, a każdy drobiazg może wyprowadzić go z równowagi. Jest ciągle spięty i poirytowany. Swoje emocje wyładowuje zazwyczaj na najbliższych- parterze, dzieciach. Sprawia wrażenie, jakby nie panował nad swoim gniewem i szukał pretekstu do wszczęcia konfliktu i awantury.

      Przykład: „Dlaczego w tej kuchni jest taki bałagan? Ile razy mam Ci powtarzać, że nie lubię jeść w tym syfie?! Ale ty oczywiście jesteś taka głupia, że nawet takiej prostej rzeczy nie potrafisz dobrze zrobić!! No tak, ale czego więcej się można spodziewać po takiej jak ty. Sprzątaj to natychmiast, bo jak nie to popamiętasz… Lepiej mnie nie denerwuj!”.

    2. Faza ostrej przemocy

      W tej fazie narastające napięcie sięga zenitu i znajduje upust w wybuchu agresji, zazwyczaj fizycznej. Zachowanie sprawcy staje się gwałtowne i nieprzewidywalne. Mało znaczący drobiazg, np. przełożenie ubrani na inne miejsce, przesolenie zupy, wywołuje wybuch gniewu i agresji. Dochodzi do eksplozji złości.

      Przykład: „Miarka się przebrała…! Ja tu zaraz wprowadzę porządek…!”. Wówczas sprawca wyzywa, poniża, krytykuje, a także może posunąć się do przemocy fizycznej, np. wyrzuca albo niszczy ubrania, wylewa gorącą zupę, popycha i uderza partnera, a nawet kopie, dusi, wykręca ręce.

      Faza miodowego miesiąca

    3. Po wybuchu agresji, kiedy sprawca wyładował już swoje emocje i wie, że przekroczył granice, zmienia się w zupełnie inną osobę. Zaczyna przepraszać partnerkę za to co zrobił, szczerze żałuje za swojego zachowania. Zaczyna okazywać skruchę, ciepło i miłość. Zdarza się, że kupuje kwiaty albo prezent na przeprosiny.

      Przykład: „Obiecuję, że to już nigdy się nie powtórzy. Nie wiem co się ze mną stało. Nie byłem sobą…?”. Szuka usprawiedliwienia dla swoich nagannych zachowań, np. „Bo w pracy mam problemy z szefem, jestem przemęczony”. 

      UWAGA! W fazie miesiąca miodowego:

      • partnerzy nie rozmawiają o przemocy
      • zachowują się jak świeżo zakochana para
      • skrzywdzona osoba wierzy w przemianę sprawcy
      • ma nadzieję na świetlaną przyszłość związku.

      Niestety, faza miodowego miesiąca zawsze mija. Niebawem pojawi się faza narastania napięcia i…

Opracowanie: Beata Jerzman

Zadanie publiczne: ”Godne Życie – 2022 r.„ dofinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego

Logo Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej Logo Województwo Mazowieckie Logo Mazowsze dla organizacji pozarządowych