Wzorzec przemocowy nie jest wymysłem indywidualnego człowieka lecz rezultatem funkcjonujących od dziejów przekonań, schematów i przyzwyczajeń, które były kanonem w relacjach międzyludzki. Dlatego też skłonność do stosowania przemocy ma w większości przypadków podłoże psychologiczne i środowiskowe. A to oznacza, że osobom stosującym przemoc można pomóc.
Przemoc domowa ma różne oblicza. Sprawcy przemocy to nie zawsze są zwyrodnialcy, jak często się zakłada. W pewnym sensie to zwyczajni ludzie zagubieni w kulturze i wychowaniu podszytym przekonaniami przemocowymi. Często są to osoby które doświadczały przemocy ze strony swoich rodziców, nawet jeżeli tylko byli jej świadkami. Te doświadczenia uformowały ich rozumienie relacji pomiędzy kobietami i mężczyznami. Kiedy przez lata obserwowali w domu, jak jedna osoba dominuje nad drugą, nabierali przekonania, że tak właśnie urządzony jest świat. Osoba taka stara się poszukiwać spełnienia najważniejszych wartości. Osoby te cechuje potrzeba zadbania o rodzinę, jej spójność, przyszłość, potrzeba kontrolowania swojego życia i poczucia własnej wartości – zwyczajne potrzeby, takie jak u każdego człowieka. Niestety sposoby osiągania tego celu są nieprawidłowe, nie uwzględniające granic, uczuć, praw i wolności innych osób.
Nigdy nie jest za późno, żeby zmienić swoją postawę.
Niektórych ran nie da się już zagoić,
ale na pewno można dołożyć starań
aby nie zadawać kolejnych.
Jeżeli czujesz, że coś jest nie w porządku z Twoim zachowaniem, albo bliscy dają Ci to do zrozumienia, zastanów się czy aby na pewno poradzisz sobie sam??
Jeżeli trudno Ci zrozumieć, dlaczego tak działasz i nie wiesz, jak to zmienić, nie obawiaj się szukać pomocy ekspertów.
Pomożemy zmienić postawy i myślenie, na takie które nie będzie sprzyjać dopuszczaniu się przemocy.
Pomożemy nauczyć się efektywnie komunikować z innymi i inaczej wyrażać nasze uczucia przezywane jako nieprzyjemne.
Pomożemy nauczyć się zachowań asertywnych – wyrażając siebie w sposób który szanuje zdanie i uczucia drugiej osoby.
Wspólnie zaplanujemy jakie zmiany chcesz osiągnąć i poszukamy sposobów, które mogą pomóc w doprowadzeniu do tych zmian.
Zapraszamy do kontaktu z pracownikiem Punktu Konsultacyjnego pod nr tel. 693 570 205
Fundacja POZYTYW
l08-200 Łosice,
ul. 11 listopada 1
Zadanie publiczne: ”Programy terapeutyczne dla OSP w podregionie siedleckim„ dofinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego



