Jeśli etrzymal/a Pan/Pani tę kartkę w związku z uruchomieniem procedury „Niebieskie Karty" to znaczy, że Pana/Pani zachowanie wobec kogoś z bliskich osób jest spostrzegane przez przedstawicieli służb jako przemoc.
Przemoc ma miejsce wtedy, gdy ktoś, kto mając przewagę nad drugą osobą (fizyczną, psychiczną, ekonomiczną, prawną), zachowuje się w następujący sposób:
- popycha, policzkuje, uderza, szarpie
- ośmiesza, obrzuca obelgami, wyzwiskami
- zmusza do robienia rzeczy, na które bliska osoba nie wyraża zgody
- uniemożliwia lub utrudnia kontakty z przyjaciółmi i/lub rodziną
- grozi wyrządzeniem krzywdy, zranieniem lub pozbawieniem życia
- zabiera pieniądze lub uniemożliwia korzystanie z nich osobie będącej w stosunku zależności finansowej
- niszczy własność tej osoby
- dotyka wbrew woli, zmusza do niechcianych kontaktów seksualnych
- szantażuje, kontroluje korespondencję (telefon, komputer, portale społecznościowe, listy).
Osoba, wobec której stosuje się ww. zachowania, staje się bezradna i traci możliwości obrony siebie i swoich interesów.
Chociaż wielu ludziom wydaje się, że takie zachowania wobec bliskich są ich prywatną sprawą, to w świetle obowiązującego w Polsce prawa są przestępstwem podlegającym karze tak samo, jak przemoc wobec obcych osób.
STOSOWANIE PRZEMOCY WOBEC BLISKICH OSÓB JEST PRZESTĘPSTWEM ŚCIGANYM Z URZĘDU!
Stanowi o tym art. 207 Kodeksu Karnego: ,Kto znęca się fizycznie lub psychicznie nad osobą najbliższą lub nad inną osobą pozostającą w stałym lub prze-mijającym stosunku zależności od sprawcy albo nad małoletnim lub osobą nieporadną ze względu na jej stan psychiczny lub fizyczny, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5".
Służby i instytucje, takie jak: policja, ochrona zdrowia, pomoc społeczna, oświata, komisje ds. rozwiązywania problemów alkoholowych, mają obowiązek podejmować interwencję zawsze, gdy zachodzi podejrzenie takiego czynu i uruchomić procedurę "Niebieskie Karty". Celem tych działań jest zatrzymanie przemocy i udzielenie po-mocy osobom pokrzywdzonym.
W świetle obowiązującego w Polsce prawa, zgodnie z przepisami znowelizowanej Ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, osoba stosująca przemoc musi liczyć się z ponoszeniem określonych konsekwencji, takich jak np.:
- rozpoczęcie procedury karnej lubi administracyjnej przeciwko niej
- zakaz kontaktowania się z określonymi osobami
- zakaz zbliżania się do określonych osób
- nakaz opuszczenia lokalu zajmowanego wspólnie z pokrzywdzonym.
Interesy osób krzywdzonych chronią także zapisy prawa cywilnego zawarte m.in. w Kodeksie Rodzinnym i Opiekuńczym.
Warto, żeby Pan/Pani wiedział/a, że ZA PRZEMOC ODPOWIEDZIALNA JEST OSOBA, KTÓRA JĄ STOSUJE. Żadne zachowanie osoby krzywdzonej nie usprawiedliwia jej stosowania, nawet kiedy Pan/Pani czuje się prowokowany/a.
Żółta Kartka stanowi ostrzeżenie, że dalsze takie Pana/Pani zachowanie może pociągnąć za sobą poważne dla Pana/Pani konsekwencje prawne. Jest też zachętą do przemyślenia swojego zachowania i wprowadzenia zmian. Pomóc w tym mogą programy skierowane do osób, wobec których istnieje podejrzenie, że stosują przemoc w rodzinie. Dzięki udziałowi w programie może nauczyć się Pan/Pani radzić sobie z emocjami (np. złością, gniewem), agresją i stresem, a także nauczyć się wywierać wpływ na innych - bez stosowania prze-mocy. Może to przyczynić się do polepszenia relacji z bliskimi i innymi osobami.
Zachęcamy do zgłoszenia się do miejsca, w którym może Pan/Pani uzyskać pomoc - będzie to z korzyścią dla Pana/Pani i całej rodziny!
Jeśli zdecyduje się Pan/Pani porozmawiać ze specjalistami o swojej sytuacji, poniżej znajdzie Pan/Pani ich adresy.
FUNDACJA POZYTYW
tel. 693 570 205
e-mail:
www.fundacjapozytyw.pl