To co powstrzymuje często osoby przed skorzystaniem z konsultacji psychologicznych, terapeutycznych to:
- lęk przed odsłonięciem się, mówieniem obcym ludziom o tym, co jest trudne,
- przekonanie, że nie mówi się źle o swoich bliskich, o tym co złego dzieje się w domu,
- poczucie, że na konsultacji trzeba będzie podjąć decyzje, działania, na które nie ma jeszcze gotowości,
- poczucie gorszości, bycia słabym, wstydu, winy, kiedy nie radzę sobie ze swoimi problemami.
Psycholog, terapeuta są specjalistami, którzy nie oceniają, nie krytykują. Są otwarci na poznanie Twojego punktu widzenia, emocji jakie przeżywasz w związku z tą sytuacją. Skłonni do wsparcia swoją wiedzą i otwartością. Kiedy zobaczą, że to co robisz nie działa, osłabia Cię, pogarsza Twoje zdrowie, jakość Twojego życia, powiedzą Ci o tym wprost, nie oceniając, a informując. Mówienie o tym z czym jest nam ludziom ciężko funkcjonować nie jest łatwe. Stąd opór, ucieczka w myślenie, że jakoś to będzie, sami damy radę.
Towarzyszenie obcej osoby, która jest specjalistą, może pozwolić Ci szybko zorientować się w tym, jak pomóc sobie w trudnej, życiowej sytuacji. Pomoże
w przygotowaniu strategii poradzenia sobie z wyzwaniami, określi chociażby małe kroczki, które sprawią, że poprawisz swoją sytuację. Już samo wypowiedzenie swoich bolączek, problemów daje ulgę, uczycie „zwentylowania”, czyli rozładowania trudnych emocji, uczuć, poczucie uwolnienia ciężaru.
Pamiętaj, że większość osób która skorzystała ze wsparcia psychologicznego, terapeutycznego otrzymała pomoc, twierdzi, że strach ma wielkie oczy dopóki nie otworzysz drzwi do gabinetu.
To, co jeszcze powstrzymuje przed sięgnięciem po wsparcie u specjalisty, to brak decyzji, tkwienie w tzw. ambiwalencji, czyli myślisz, że dobrze byłoby skorzystać ze wsparcia, ale nie podejmujesz decyzji, wahasz się. Przykładem może być taki rodzaj myślenia, zachowania - czuję, że powinienem skorzystać z pomocy specjalisty, bo to pomaga w trudnościach, a nie podejmuję decyzji, nie szukam numeru telefonu, tylko zagaduję się, mówiąc sobie, a kto mi rozwiąże moje problemy.
Problem polega na tym, że często nie dociera wiedza o tym, że dobry terapeuta, psycholog nie daje rad, tylko naprowadza poprzez zadawanie pytań. Pokazuje, jak dużo masz wiedzy, doświadczeń, intuicji, które są Twoją mądrością, zasobami do poszukiwania rozwiązań. Na takim spotkaniu możesz przeanalizować, co jest dla ciebie możliwe, a co nie na danym etapie Twojego życia. Możesz nauczyć się wpływania na swoje myślenie, emocje i w konsekwencji na zachowania, które będą Ci służyć. Często w naszych gabinetach słyszymy, że lęk przed proszeniem wywodzi się z czasów dzieciństwa i wczesnych lat młodości, kiedy dziecko, młody człowiek nie mógł liczyć na wysłuchanie, uznanie jego uczuć i potrzeb, adekwatną pomoc dorosłych. Gdzie najczęstszym zachowaniem dorosłych była obojętność, krytyka, albo straszenie. Kiedy jako dzieci, młodzi ludzie nie otrzymujemy adekwatnego wsparcia osoby dorosłej trudno nam jako dorosłym otwierać się na pomoc innych ludzi, specjalistów. Stajemy się zamknięci i ciągle dzielni, nie bacząc na obciążenia. Trudno wtedy zaufać innym.
W Fundacji POZYTYW udzielane są bezpłatne konsultacje przez psychologa i terapeutę, a także przez prawnika. Możesz otrzymać informację o aktualnych przepisach dotyczących wyjścia z sytuacji doznawania przemocy domowej i uzależnień oraz innych problemów rodzinnych. Pomagamy w zrozumieniu sytuacji, wskazaniu jakie są możliwe rozwiązania, gdzie i na jaką pomoc możesz liczyć.
Zapraszamy do korzystania z bezpłatnego wsparcia w Punktach Konsultacyjnych Fundacji POZYTYW, które mieszczą się w gabinetach w Siedlcach, ul. Błonie 8 oraz w Łosicach, ul. Berka Joselewicza 13, po wcześniejszym umówieniu spotkania telefonicznie pod nr telefonu 693 570 205.
Tytuł zadania publicznego: „Godność i Wolność 2023-2025”
Zadanie publiczne dofinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego. Zrealizowano w ramach Wojewódzkiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii Województwa Mazowieckiego



