W związku z nowymi zmianami do ustawy o przeciwdziałaniu przemocy domowej duży nacisk kładzie się na realizację programów korekcyjno-edukacyjnych dla osób stosujących przemoc domową. Udział w takich oddziaływaniach ma przede wszystkim wpływać na zmianę przekonań osób stosujących przemoc. Zdobyta wiedza, nabyte umiejętności komunikacji i radzenia sobie z emocjami mają powstrzymać osoby stosującej przemoc domową przed dalszym jej stosowaniem.
Realizacja programu odbywa się w formie psychoedukacji uczestników oraz w formie prowadzenia ćwiczeń, scenek rozwijających umiejętności samokontroli i współżycia, w tym bardziej efektywne radzenie sobie z emocjami, w szczególności ze złością, gniewem, poczuciem krzywdy w sytuacjach trudnych. To ma zmniejszyć u uczestników programu skalę zachowań opartych na sile i przemocy. Dodatkowo przyczynia się do wzrostu świadomości na temat zjawiska przemocy domowej i konsekwencji jej stosowania. Realizowane treści na zajęciach pozwolą na poszerzenie katalogu zachowań osób stosujących przemoc domową o zachowania alternatywne do krzywdzących w celu budowania relacji interpersonalnych opartych na poszanowaniu domowników i postawie partnerskiej.
Podczas realizacji zajęć korekcyjno-edukacyjnych dużo uwagi poświęca się kształtowaniu umiejętności w zakresie wychowania dzieci bez użycia przemocy domowej. Uczestnicy zastanawiają się jakie potrzeby mają dzieci, jakie uczucia mogą przeżywać. Uczą się dojrzałych zachowań rodziców i opiekunów. Ważne jest podczas udziału w tym programie uznanie przez osobę stosującą przemoc domową swojej odpowiedzialności za stosowanie przemocy. Uczestnicy uzyskują informacje o możliwościach podejmowania działań terapeutycznych. Osobę stosującą przemoc domową, u której rozpoznano uzależnienie od alkoholu lub innych substancji psychoaktywnych, kieruje się w pierwszej kolejności na terapię uzależnień.
Czym jest przemoc?
PRZEMOC to zamierzone działanie lub zaniechanie działania jednej osoby wobec drugiej, które – wykorzystując przewagę sił – narusza prawa i dobra osobiste człowieka, powodując cierpienie i szkody, wobec których osoba ta nie jest w stanie się bronić.
Dlatego tak ważna jest edukacja tzw. sprawców przemocy, ponieważ ich zmiana powoduje wzrost świadomości i nabycie umiejętności porozumienia bez przemocy.
Główne tematy przepracowywane na zajęciach to:
- zjawisko przemocy w rodzinie – definicja, formy, dynamika,
- źródła przemocy - skąd się biorą zachowania przemocowe?
- perspektywa prawna – jakie konsekwencje mogą ponieść osoby stosujące przemoc?
- mity i stereotypy podtrzymujące przemoc,
- potrzeby człowieka – dlaczego warto umieć je rozpoznawać i dbać o ich zaspokajanie?
- uczucia człowieka – jak sobie z nimi radzić?
- komunikacja bez przemocy,
- zachowania asertywne jako alternatywa dla zachowań agresywnych,
- rozwiązywanie konfliktów bez przemocy,
- jak radzić sobie ze złością, gniewem, irytacją?
- potrzeby dzieci – potrzeby rodziców – rodzina w rozwoju – wychowanie bez przemocy, wpływ przemocy domowej na zachowanie i psychikę dzieci,
- jak doceniać siebie i radzić sobie w życiu w oparciu o osobistą moc?
Powyższy program jest realizowany w ramach zadania publicznego: „Godność i Wolność 2023-2025” dofinansowany ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego, realizowany w ramach Wojewódzkiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii Województwa Mazowieckiego kierowany do mieszkańców powiatów łosickiego, sokołowskiego i siedleckiego
Kontakt w sprawie zgłoszenia do programu:
Fundacja POZYTYW
08-200 Łosice, ul. Berka Joselewicza 13
tel. 693 570 205


