Grupa Wsparcia Rodziców/Opiekunów pt. „Klub Rodzica’’ jest realizowana przez Fundację Pozytyw w ramach zadania publicznego pod nazwą „Strefa Rodziny 2023-2025’’
Grupy wsparcia to spotkania osób, które mają wspólne doświadczenia, problemy lub wyzwania i chcą się wzajemnie wspierać. Ich celem jest dzielenie się emocjami, doświadczeniami, wzajemna pomoc oraz zdobywanie wiedzy i umiejętności potrzebnych do radzenia sobie z trudnościami.
Udział w grupie wsparcia dla rodziców/opiekunów daje uczestnikom przede wszystkim wsparcie emocjonalne, ponieważ jest możliwość podzielenia się swoimi przeżyciami w bezpiecznej atmosferze. Daje rozumienie i akceptację ze strony osób w podobnej sytuacji. A tym samym zmniejsza poczucie samotności i izolacji, zmniejsza stres.
Niezwykle wartościowa jest wymiana doświadczeń, która pozwala na uczenie się na przykładach innych osób, które przeżywają podobne sytuacje. Możliwe jest dzielenia się własnymi sposobami radzenia sobie z problemami, co daje wzajemną inspirację i motywację do działania.
Aktywny udział rodzica/opiekuna w grupie wsparcia pozwala na zdobywanie wiedzy i umiejętności rodzicielskich. Prowadzący grupę wsparcia terapeuta udziela specjalistycznych porad, ale przede wszystkim zachęca i motywuje do poszukiwania skutecznych strategii radzenia sobie z problemami, m. in. poprzez rozwój umiejętności społecznych i komunikacyjnych rodziców/opiekunów.
Udział w takiej grupie zwiększa pewność siebie. Uczestnicy uświadamiają sobie, że również inni mierzą się z podobnymi wyzwaniami, co pomaga zyskać wiarę we własne możliwości. Daje też siłę do podejmowania trudnych decyzji i zmian w życiu.
Tematy poruszane na spotkaniach to m. in.
- radzenie sobie z emocjami dziecka – jak reagować na napady złości, gniew, smutek, lęk, wstyd,
- stawianie granic i konsekwencje – jak egzekwować zasady w sposób skuteczny i pełen szacunku,
- relacja z nastolatkiem – jak budować zaufanie i komunikować się bez konfliktów,
- problemy szkolne – trudności w nauce, relacje z nauczycielami i rówieśnikami,
- radzenie sobie ze stresem rodzicielskim – jak unikać wypalenia i dbać o własne potrzeby, jak rozpoznawać i wyrażać własne emocje i uczucia,
- wychowywanie dziecka z trudnościami rozwojowymi – wsparcie dla rodziców dzieci z ADHD, spektrum autyzmu, niepełnosprawnością,
- wpływ nowoczesnych technologii – korzystanie z internetu, telefonów, gier komputerowych w sposób zrównoważony,
- jak chronić dzieci i młodzież przed uzależnieniami - co chroni przed uzależnieniami dzieci i młodzież, jak rozpoznawać pierwsze niepokojące objawy, jak o nich rozmawiać, gdzie szukać pomocy.
Dzięki uczestnictwu w grupie wsparcia, cała rodzina może funkcjonować w bardziej świadomy i harmonijny sposób. Grupy wsparcia mogą być nieocenioną pomocą w codziennych wyzwaniach rodzicielstwa, dostarczając praktycznych wskazówek, pocieszenia i motywacji do działania.
Zapraszamy rodziców i opiekunów do udziału w grupie wsparcia prowadzonej przez Fundację Pozytyw.
Udział w grupie jest bezpłatny,
Prowadząca Elżbieta Roszczak - pedagog, ukończyła dwustopniowe szkolenie z zakresu Terapii Krótkoterminowej Skoncentrowanej na Rozwiązaniach, specjalista psychoterapii uzależnień, coach.
Treści psychoedukacyjne poruszane na spotkaniach opracowane zostały na podstawie koncepcji E. Mazlish i A. Faber zawartej w książce pt. „Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły, jak mówić, aby dzieci nas słuchały”, książki T. Gordona „Wychowanie bez porażek” oraz książki J. Sakowskiej „Szkoła dla Rodziców i Wychowawców”.
Telefon kontaktowy, pod którym można umówić się na indywidualne konsultacje i udział w grupie wsparcia: 693570205
Tytuł zadania publicznego: „Strefa Rodziny 2023-2025”
Zadanie publiczne sfinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego


