Projekty archiwalne

,,Jeśli wpuścisz do serca złość, ona zniszczy twoją zdolność do kochania.’’ Emocje, uczucia, nastroje są elementem codziennego życia każdego człowieka. Ubogacają je, pomagają dokonywać wyborów, ale w niektórych sytuacjach traktowane są jako coś niepożądanego, bo utrudniającego funkcjonowanie.

Z terapii DDA/DDD warto by skorzystały osoby, które:
Czytaj więcej Dlaczego warto być w Grupie Terapeutycznej DDA/DDD?

Fundacja POZYTYW w dniu 4 listopada 2022 r. zorganizowała dla przedstawicieli instytucji pomocy społecznej spotkanie pt. „Rodzaje, częstość występowania i leczenie zaburzeń i chorób psychicznych”

Wzorzec przemocowy nie jest wymysłem indywidualnego człowieka lecz rezultatem funkcjonujących od dziejów przekonań, schematów i przyzwyczajeń, które były kanonem w relacjach międzyludzki. Dlatego też skłonność do stosowania przemocy ma w większości przypadków podłoże psychologiczne i środowiskowe. A to oznacza, że osobom stosującym przemoc można pomóc.
Czytaj więcej Sprawcy przemocy w rodzinie też potrzebują pomocy

W twoim domu jest za dużo alkoholu? Bliska ci osoba wpadła w szpony nałogu? Już tyle razy podejmowany był temat leczenia odwykowego… Jak była reakcja alkoholika? Złość, drwina, obelgi, a może kolejne przeprosiny i obietnice poprawy?

W twoim domu dochodzi do przemocy fizycznej? Ktoś Cię uderzył, popchnął, pobił? Masz obrażenia na ciele – zasinienia, zadrapania, krwawienie, poparzenie? Koniecznie zgłoś się do lekarza!

Osoby stosujące przemoc trafiające do terapii dzielą się na dwa typy. Rzadko, są to osoby zgłaszające się dobrowolnie do programu korekcyjno-edukacyjnego, albo tzw. sprawcy, którym grożą sankcje prawne, a terapia jest warunkiem postawionym przez sąd, którego spełnienie pozawala na uniknięcie konsekwencji prawnych.
Czytaj więcej Dlaczego tak trudno „naprawić sprawcę przemocy”?

Światowy Dzień FAS (Alkoholowy Zespół Płodowy) obchodzony jest 9 września i rozpoczyna się punktualnie o godzinie 9:09 od 1999 roku, kiedy to w Auckland w Nowej Zelandii, o godzinie 9.09 zabrzmiały dzwony w Kościele Metodystów. Powtarzające się dziewiątki w dacie i godzinie mają symboliczną wymowę: 9 miesięcy ciąży bez alkoholu.

Na co dzień rzadko używa się tak „wielkich słów” jak:

Według słownika języka polskiego przekonanie to sąd, zdanie oparte na przeświadczeniu o prawdziwości, słuszności czegoś. Inni autorzy definiują jako cały zbiór tego, w co wierzymy, co myślimy o sobie, świecie, ludziach, o życiu, problemach, szczęściu, pracy, pieniądzach… wymieniać można jeszcze długo.

Kto czytał „Małego Księcia”, Antoine De Saint-Exupery? Pamiętasz postać Pijaka? I jego dialog z Małym Księciem?

Co ma wspólnego zimowanie i kryzys psychiczny? Otóż tak, autorka książki pt. „Zimowanie‘’ Katherine May pisze„…. Zimowanie to spędzanie czasu w chłodzie. To jałowy okres w życiu, kiedy czujemy się odrzuceni, zablokowani na drodze rozwoju, zepchnięci do roli outsiderów. Może być skutkiem choroby albo jakiegoś istotnego wydarzenia, jak śmierć kogoś bliskiego, rozpad związku, utrata pracy lub narodziny dziecka…..”.